Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt inaczej nazywane hipertonią wynika z nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jeżeli schorzenie zostało zdiagnozowane przez lekarza pediatrę należy niezwłocznie rozpocząć odpowiednią rehabilitację.
Czym jest wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt?
W chwili narodzin noworodek podlega ocenie w skali Abgar. Jednym z parametrów branych pod uwagę jest między innymi napięcie mięśniowe. Neonatolog ocenia, czy noworodek właściwe napina mięśnie. 2 punkty otrzymują maluchy, których ruchy kończyn są silne i energiczne, jeżeli są słabe wtedy dostają 1 punkt, natomiast w sytuacji kiedy zaobserwowano, że mięśnie są wiotkie wtedy przyznawane jest 0 punktów.
Oceny czy napięcie mięśniowe jest właściwe dokonuje lekarz pediatra podczas standardowych wizyt w gabinecie. Sprawdzany jest wówczas opór na rozciąganie mięśni. W przypadku kiedy jest on duży, wówczas możemy mówić o hipertonii.
Symptomy wzmożonego napięcia mięśni
Typowymi objawami hipertonii jest wzmożona płaczliwość i niepokój dziecka. Maluch także niewiele godzin przesypia w skali doby. Ssanie piersi stwarza mu wiele trudności, często dochodzi do ulewania. Wśród maluszków z hipertonią można zauważyć silne zaciskanie piąstki, krzyżowanie nóżek oraz często napina jedną stronę ciała bardziej niż drugą. Podczas przewijania rodzice mogą także zaobserwować, że kończyny dolne malca są napięte i stawiają wyraźny opór. W przypadku ułożenia niemowlęcia na brzuszku, maluszek nie wyciąga do przodu rączek oraz nie podnosi główki, jego tułów często wygina się w łódeczkę. Ubieranie maluszka stwarza także wiele trudności ze względu na napięcie kończyn. W późniejszym okresie dziecko może mieć problem podczas nauki siadania i stania.
Powód występowania wzmożonego napięcia mięśniowego
Hipertonia wynika z niewłaściwego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego, który u niemowląt nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty. Wzmożone napięcie mięśniowe najczęściej występuje u wcześniaków z niską masą urodzeniową, u dzieci u których długo utrzymywała się żółtaczka lub które uległy niedotlenieniu podczas długotrwałego porodu.Nieprawidłowe napięcie mięśniowe może być także związane z chorobami o podłożu metabolicznym lub genetycznym.
Leczenie wzmożonego napięcia mięśniowego
W przypadku stwierdzenia u dziecka hipertonii należy jak najszybciej rozpocząć leczenie, aby nie doszło do całkowitego unieruchomienia maluszka. Zapewnienie dziecku odpowiedniego wsparcia i leczenia zapewni maluszkowi zdrowy start i sprawne pokonywanie kolejnych szczebli w rozwoju: siadanie, wstawanie, raczkowanie, chodzenie. Pierwszym krokiem jest skierowanie się do neurologa, który wykona badanie USG przezciemiączkowe. Zbyt duże napięcie, wymaga rozpoczęcia odpowiedniej fizjoterapii. Szybkie jej podjęcie zapobiegnie rozwojowi przykurczy mięśniowych. Dziecko będzie miało zapewniony prawidłowy rozwój. Rehabilitacja pobudzi mózg oraz ciało do odpowiedniej pracy. W tym okresie nie można także zapominać o właściwej pielęgnacji i opiece nad dzieckiem. Dzięki wskazówkom fizjoterapeuty rodzice mogą wspierać maluszka w domu.