Niestety u 90% dzieci zauważalne są już wady postawy. Najczęściej występującą wadą jest wada kręgosłupa. Młody kręgosłup jest bardzo delikatny i podatny na deformacje i skrzywienia. Na szczęście wielu problemów pogarszających stan młodego kręgosłupa można uniknąć. Ważne jest, aby właściwie postępować z maluszkiem już w okresie niemowlęcym.
Dobry materac to podstawa
Nieodpowiednio dobrany materac, zbyt miękki, może przyczynić się do asymetrycznego ułożenia niemowlęcia oraz spowodować wzmożone napięcie mięśniowe. Dzięki odpowiednio twardemu/elastycznemu materacykowi dziecko nie ma ograniczonej swobody ruchu, może łatwo zmienić pozycję ciała. Dobrze dobrany materac wspiera prawidłowy rozwój kręgosłupa u dziecka. Więcej o materacach możesz przeczytać tutaj.
Zrezygnuj z podkładania wysokich poduszek pod główkę
Niestety wielu rodziców podkłada pod główkę niemowlęcia wysokie poduszki co może doprowadzić do anomalii w odcinku lordozy szyjnej, odpowiedzialnej za pionizowanie głowy. Główka niemowlęcia powinna być ułożona w linii prostej z kręgosłupem. Poduszka ogranicza poruszanie główką podczas snu, mięśnie grzbietu i szyi napinają się, w konsekwencji czego może dojść do powstania asymetrii ułożeniowej. W pierwszym roku życia niemowlęcia nie zaleca się podkładania poduszki pod główkę. Jeżeli już koniecznie rodzic chce, używać poduszki to powinna ona być maksymalnie płaska, tak, aby nie unosić główki do góry.
Często układaj maluszka na brzuszku
Pozycja leżąca na brzuszku to super ćwiczenie dla malucha. Zmusza dziecko do podnoszenia główki, ćwiczy mięśnie kręgosłupa, rączek i nóżek. Takie ułożenie wymusza prawidłową pozycję bioderek.
Pamiętaj, że pozycja pionowa jest zbyt dużym obciążeniem dla noworodka
Do 6. Miesiąca życia niemowlęta powinny być noszone w pozycji poziomej lub pół-pionowej. Pozycja pionowa znacznie obciąża młody kręgosłup i stawy biodrowe. W tym okresie zaleca się noszenie maluszków np. w chuście. Podczas noszenia dziecko ułożone jest jakby leżało na brzuchu rodzica.
Póki dziecko nie zacznie samodzielnie siedzieć, nie zaleca się stosowania nosidełek, obciążających kręgosłup i stawy biodrowe.
Nie zapominaj o bioderkach i nóżkach
USG stawów biodrowych jest bardzo ważnym badaniem, ponieważ ewentualne problemy z bioderkami (dysplazja stawów biodrowych) wpływa na rozwój kręgosłupa. Należy także skontrolować długość nóżek, czy są równe. Jeżeli są jakieś różnice, w przyszłości niezbędne będzie zastosowanie wkładek do bucików, co zapobiegnie skrzywieniu miednicy, a później kręgosłupa.
Jak najwięcej ruchu!!!
Dziecko nie zależnie od tego czy jest w okresie pełzającym,raczkującym czy chodzącym powinno mieć umożliwione warunki do spontanicznego i nieograniczającego ruchu. Ruch w każdej postaci jest najskuteczniejszą profilaktyką wad kręgosłupa.
Nie przyspieszaj nauki chodzenia !!!
W momencie kiedy dziecko podejmuje próby samodzielnego chodzenia, wbrew pozorom nie należy mu w tym pomagać. Wspieranie dziecka w jego trudach poprzez np. trzymanie za rączkę niestety powoduje nieodpowiednie ustawienia kręgosłupa oraz miednicy, dodatkowo zwiększa ryzyko pojawienia się w przyszłości wad postawy.
Nie zapominaj o odpowiedniej diecie!!!
Podczas przygotowywania posiłków dla dziecka warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę na talerzyku maluszka. W pierwszym roku ciało dziecka przechodzi ogromną przemianę, rośnie w bardzo szybkim tempie, dlatego należy zapewnić mu właściwą dawkę niezbędnych substancji budulcowych i odżywczych. Bardzo ważne jest białko, wpływające na prawidłowy rozwój tkanki mięśniowej,wapń wpływa na prawidłowy rozwój kośćca, tłuszcze wspierają odpowiedni rozwój tkanki mózgowej.
Pamiętaj o witaminie D
Witamina D ma ogromny wpływ na proces mineralizacji kości. Jej niedobór może niekorzystnie wpłynąć na rozwój układu kostnego oraz spowodować krzywicę.
Zrezygnuj z chodzika
Rodzice poszukujący odpowiedniego chodzika dla swojego maluszka powinni zrezygnować z tego pomysłu. Chodziki niestety powodują wady postawy u dzieci. Ciało dziecka, które jeszcze nie chodzi samodzielnie, nie jest przygotowane do pionowej pozycji, młody kręgosłup i miednica są przeciążone, natomiast nóżki koślawe. Chodzik absolutnie nie przyspiesza nauki chodzenia, a tylko je opóźnia,rozleniwia mięśnie. Dziecko przyzwyczaja się do nieprawidłowej pozycji chodzenia co utrudnia mu nabycie prawidłowych nawyków postawy.
Chodzenie na bosaka to super ćwiczenie
Gdy maluch zaczyna samodzielnie chodzić, należy mu pozwolić na eksplorację otoczenia na bosaka lub w skarpetach antypoślizgowych. Buciki zakładamy tylko na spacer. Chodzenie boso to świetne ćwiczenie dla małych stópek. Wspiera rozwój mięśni i wiązadeł stopy, przeciwdziała płaskostopiu. Pierwsze buciki dziecka powinny być odpowiednio miękkie i we właściwym rozmiarze. Zły dobór bucików skutkuje nieprawidłową postawą dziecka,koślawieniem nóżek i w konsekwencji skrzywieniem kręgosłupa.
Wszyscy rodzice pragną, aby ich pociechy zdrowo się rozwijały. Na początkowym etapie ich życia, ważna jest świadomość jak Nasze decyzje i postępowanie może wpłynąć na ich przyszłe życie i zdrowie.