Materac dla dziecka ma bardzo ważne zadanie, a mianowicie ma wspierać prawidłowy rozwój kręgosłupa u dziecka. Niestety nie każdy materacyk taki jest. Na rynku można spotkać materace dziecięce wykonane z pianki typu: "mąka woda i powietrza" (za cienkie, zbyt miękkie - generalnie niebezpieczne), pianki o akceptowalnej gęstości oraz najlepsze z najlepszych czyli pianki wysokoelastyczne R. Dlaczego warto zwracać uwagę na to,
z jakiego tworzywa zbudowany jest materac do łóżeczka? Dziś dowiecie się więcej na ten temat.
Dla każdego przeciętnego użytkownika, materac piankowy to po prostu materac piankowy. Nie zgłębiamy tajników ich budowy, zależy nam głównie na tym, aby był wygodny, trwały i w odpowiedniej cenie. Niestety ponieważ niektórzy producenci chcąc produkować taniej, taniej i taniej, tną cenę - kosztem naszego zdrowia. Czy warto?
Materac piankowy może być wykonany z:
- Pianki poliuteranowej zwykłej, tradycyjnej - najniższe gatunkowo to tzw. "gąbki"
- Ulepszone Pianki Poliuteranowe N - o zwiększonej twardości
- Nowa generacja: Pianki Wysokoelastyczne R - bardzo odporne i wygodne.
Inne typy pianek o szczególnych właściwościach:
- Pianka Viscoelastyczna - tzw. "pianka z pamięcią", pianka Memory - (czytaj więcej)
- Pianka lateksowa - czyli lateks - o właściwościach lateksu możecie przeczytać tutaj, a o jego odmianach tutaj.
Pianki poliuteranowe tradycyjne:
Pianki poliuteranowe tradycyjne, to znane nam „gąbki”. Niestety są bardzo podatne na utlenianie, dosyć szybko tracą swoją pierwotną sprężystość i twardość. Generalnie szybko zapadają się i deformują - takie materace są niebezpieczne dla noworodków, gdyż mogą grozić SIDS. Najczęściej stosowane są w połączeniu ze sprężyną w niższej klasy materacach i meblach.
Zazwyczaj oznaczane są symbolem litery T i cyframi, które świadczą o stopniu twardości i sprężystości. Te najtańsze pianki zazwyczaj są bardzo lekkie i szybko się psują.
Ulepszone Pianki Poliuteranowe N o zwiększonej twardości
Pianki polieterowe N standardowe lub o zwiększonej twardości - produkowane w ciężarach właściwych od 21 do 40 kg/ m3. Co oznacza, że mają już lepsza wytrzymałość i spokojnie mogą być stosowane przez dzieci już od pierwszych chwil życia. Odpowiedni ciężar właściwy przedkłada się bowiem na odpowiednią twardość, co jest niezwykle istotne w przypadku rozwijającego się kręgosłupa u noworodka.
Ulepszona Pianka N jest materiałem stosowanym w wielu materacach marki Baby's Zone i nie jest to bez znaczenia, bo przecież są to materace o niezwykle wysokiej jakości. Każdy materac marki Baby's Zone został przetestowany i może być używany już przez dzieci aż do momentu w którym ono "wyrośnie" z materaca. Zazwyczaj materac piankowy 120x60 cm wystarcza maksymalnie do około 3 roku życia, a 140x70 cm do maksymalnie 5 roku życia. Wszystko to jednak kwestia indywidualnego tempa wzrostu oraz preferencji rodziców. Warto pamiętać, że materac powinien być przynajmniej 20 cm dłuższy niż dziecko.
Nowa generacja Pianki Wysokoelastyczne R (ang. High Resilience Foam -
HR lub R)
Z pośród pianek wykorzystywanych do produkcji materacy dla dzieci R-ki są najlepszym typem. Na szczęście coraz częściej zastępują klasyczne poliuretany, których są udoskonaloną wersją. Krótko mówiąc, zawierają one więcej pianki w piance, czyli mają największą gęstość i dalą lepsze wsparcie kręgosłupa.
Pianki wysokoelastyczne R, inaczej nazywane czasami wysokoplastycznymi czy HR mogą z samej nazwy nieco mylić w znaczeniu. Ponieważ słowo "wysokoelastyczny" tak naprawdę oznacza, że dają stabilne, anatomiczne wsparcie dla kręgosłupa, będąc jednocześnie na tyle sztywne, a zarazem elastyczne by dopasować się do naturalnej krzywizny pleców. Są więc idealnym materiałem do spania dla każdego.
Pianki R są produkowane z lepszych jakościowo pian poliuretanowych. Dzięki temu są dużo bardziej odporne na deformację i odkształcenia. Ocenia się, że pianki wysokoelastyczne odzyskują swój pierwotny kształt dwukrotnie szybciej niż zwykłe pianki poliuteranowe, a sama trwałość jest aż o 40% większa. Materac piankowy typu R ma jeszcze więcej zalet, a mianowicie:
Zwykła Pianka Kontra Wysokoelastyczna R
W piankach wysokoelastycznych udało się poprawić właściwie wszystko, co było słabą stroną zwykłych pian poliuretanowych:
Największą wadą zwykłych pianek jest ich słaba jakość i nietrwałość. Na początku miękka i wygodna, a po krótkim czasie zapada się, zwłaszcza w tym miejscu, które było najczęściej obciążone. W rezultacie już po kilku miesiącach materac do łóżeczka potrafił przyjąć formę „kołyski”. W piankach wysokoelastycznych R udało się ten problem wyeliminować. W jaki sposób to osiągnięto? Otóż zadbano, aby cała struktura pianki cały czas wracała do swojego pierwotnego kształtu. Przez co materacyk wygląda ciągle jak nowy.
- Twardość kontra wytrzymałość
Przez bardzo długo czas na rynku istniały tylko dwa typy pianek poliuretanowych: takie, które były mocniej utwardzone, a przez to bardziej odporne na deformację (zbyt twarde dla ciała dziecka) oraz te bardziej wygodne, jednak nie trwałe. Rodzice albo kupowali twarde niczym deski materace dla dzieci (O zgrozo!), albo za miękkie, które mogą narażać życie i zdrowie noworodków. Na szczęście wysokoelastyczne pianki R to zmieniły i całkowicie wyeliminowały ten problem. Dziś trwały i odporny materac może być także mięciutki, wygodny i przede wszystkim bezpieczny.
Pomimo udoskonaleń, pianki R nie są dużo droższe od typowych poliuretanów. Jeśli przyjrzeć się różnym modelom, to właściwie ta różnica jest niezauważalna. Oczywiście na rynku nadal można kupić tanią gąbkę zamiast porządnego materaca. Jednak czy warto ryzykować?
Materac Lateksowy konta materac piankowy?
Pierwszy materac lateksowy pojawił się na rynku już w 1926 r. i właśnie ten materiał stał się swego rodzaju wzorem wytrzymałości, jakości i jednocześnie bardzo wygodnego podparcia. Na jego podstawie zaczęły się poszukiwania nowego syntetycznego materiału, który jednocześnie byłby tak wytrzymały i czysty, jak lateks. Tak właśnie powstały pianki R. Oba te materiały są równie wytrzymałe i wygodne, jednak lateks posiada lepsze właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, gdyż nie chłonie wilgoci, a łatwo odparowuje ją. Nie mniej każdy
z tych typów ma swoich zagorzałych zwolenników.
Zastosowanie Pianki R w praktyce:
Specjalną linią idealnych materacy jest linia Premium VARIO, w której to jako solidną podstawę stosuje się wysokoelastyczną piankę R. Jest ona bazą we wszystkich trzech wariantach Vario Latex, Vario Visco
i Vario R. Na materacach VARIO szczególnie wyraźnie można zauważyć, jak bardzo są elastyczne i jak dobrze dopasowują się do ciała dziecka. Co więcej marka Baby's Zone wykorzystuje kilka różnych profilowań czyli specjalnych cięć w strukturze pianki. Wszystko to ma znaczenie dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa.
Podsumowując warto zwracać uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonany materac do łóżeczka. Zwłaszcza, jeśli chcemy kupić coś trwałego i zdrowego dla naszych dzieci. Jak mówi klasyka: "Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż ….."
Jeżeli potrzebujesz porady jak wybrać materac dla dziecka, skontaktuj się z nami - nasi eksperci pomogą Ci w wyborze.