Pierwszy materac lateksowy został wprowadzony na rynek w 1926 r. Od tego czasu lateks został już bardzo dobrze poznany i opisany w literaturze, a mimo to nadal pojawia się sporo pytań na jego temat. Mamy często pytają czy materac lateksowy może uczulać? Czy taki materac do łóżeczka jest bezpieczny? Dlatego dzisiaj przedstawimy Wam garść informacji na temat alergii na lateks.
Czy lateks może uczulać?
Prawda jest taka, że każdy z nas może dostać uczulenia w każdym monecie życia na każda możliwą substancję. Są nawet znane przypadki uczulenia na drugiego człowieka i to dosłownie ;) Bo można wykazać reakcję na elementy skórne drugiej osoby. Natomiast wracając do lateksu. Uczulenie na lateks może się pojawić, natomiast u dzieci bez wrodzonych wad genetycznych jest to niezwykle rzadkie, a już zwłaszcza jeżeli mówimy o lateksie zawartym w materacach dziecięcych. Alergia na lateks to raczej przypadłość personelu medycznego, który na co dzień pracuje w trudnych warunkach.
Częściej uczula lateks naturalny niż syntetyczny, wszystko to ze względu na białka obecne w mleczku kauczukowym stosowanym do produkcji lateksu. Na rynku raczej jest dość mało materacy w całości wykonanych z naturalnego lateksu, ponieważ są bardzo drogie. Ich proces produkcji jest kosztowany ze względu na ręczne pozyskanie soku z kauczukowca. Znaczna większość producentów stosuje albo w całości syntetyczny lateks albo mieszanki oby tych tworzyw.
Alergia na lateks – przyczyny
Alergię na lateks najczęściej pojawia się: u pracowników służby zdrowia lub u osób z rozszczepieniem kręgosłupa z towarzyszącą przepukliną oponowo-rdzeniową. Uczulenia na lateks może wstąpić po kontakcie z białkami zawartymi w naturalnym lateksie (kauczuku), pozyskiwanym najczęściej z drzewa Hevea Brasiliensis. Reakcja następuje w taki sam sposób, jak w przypadku każdego innego alergenu. Czasami ekspozycja musi być bardzo długa, aby zobaczyć jakąkolwiek reakcję.
Przyjmuje się, że około 0,1% mieszkańców krajów Europy reaguje objawami alergii na przedmioty z lateksu, wśród których największe znaczenie mają rękawice ochronne. Alergia na lateks dotyczy około 17% pracowników służby zdrowia, ze względu na specyfikę i środowisko ich pracy. Natomiast u zdrowych dzieci problem jest bardzo rzadki. Jedynie niemowlęta, które urodziły się z rozszczepionym kręgosłupem (spina bifida) wykazują większość podatność na alergie na lateks. Poniżej przedstawiamy tabelę zbiorczą grup ryzyka:
Jak widać różne badania potwierdzają, że uczulenie na lateks u zdrowych dzieci występuje w bardzo małej ilości (0,1-0,4% przebadanych osób), a tym bardziej na lateks zawarty w materacach dziecięcych. Jednak co tak naprawdę wpływa na to, że materac do łóżeczka wykonany z lateksu jest w pełni bezpieczny dla noworodka?
Dlaczego materac lateksowy jest bezpieczny?
- Po pierwsze jak już pisaliśmy alergia na lateks zawarty w materacu jest niezwykle rzadko spotykana, a już zwłaszcza na syntetyczny lateks.
- Po drugie dziecko nie ma bezpośredniego kontaktu z lateksem zawartym w materacu, gdyż jest on zawsze osłonięty dodatkową warstwą materiału typu: ochraniacz na materac, pokrowiec oraz prześcieradło.
Dodatkowo by jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii producenci dokładają wszelkich starań, aby użyte przez nich surowce były zupełnie bezpieczne. Jak producenci dbają o jakość materacy dla niemowląt?
- Wielokrotne czyszczenie lateksu – zanim dojdzie do powstania pianki lateksowej, kauczuk jest kilkukrotnie czyszczony, aby pozbawić go uczulających białek;
- Każdy surowiec przechodzi kilkukrotnie kontrolę jakości, a dodatkowo może być opatrzony odpowiednim certyfikatem jakości.
- Proces wulkanizacji – najlepsze pianki są poddawane procesowi wulkanizacji co w praktyce oznacza, że surowce poddawane są odpowiedniej temperaturze tak, aby dodatkowo pozbyć się niechcianych związków. W efekcie powstaje materiał bardzo bezpieczny dla skóry dziecka.
Zanim materac lateksowy trafi do sklepu, a następnie do łóżeczka dla dziecka, przechodzi bardzo długą drogę. Cały proces produkcji jest ściśle kontrolowany, a produkt końcowy przechodzi dodatkową kontrolę jakości. Wszystko po to, aby gwarantować bezpieczny i zdrowy sen naszym dzieciom. Takie właśnie są materace marki Baby's Zone.
Jeżeli potrzebujesz porady jaki wybrać materac kontaktuj się z naszymi specjalistami - pomogą Ci w tym trudnym wyborze.
Literatura:
Beata Cudowska, Maciej Kaczmarski; Alergiczne reakcje krzyżowe – aspekty kliniczne i diagnostyczne; Diagnostyka Klinciczna Alergologia, lato 2003
Katarzyna Gembka, Ewa Cichocka Jarosz; Alergia na lateks – czynniki wywołujące, symptomatologia i postępowanie; Alergia Astma Immunologia 2013, 18(3): 151-163
Edward Rudzki i in.; Zespół Lateksowo-owocowy; Astma Alergia Immunologia 2001, 6(4), 186-190
Maciej Kowalewski, Marek L. Kowalski; Alergia na lateks; Katedra i Zakład Immunologii Klinicznej Akademii Medycznej w Łodzi. Ośrodek Diagnostyki i Terapii Astmy i Alergii Katedry Immunologii AM, ul. Mazowiecka 11. Alergia Astma Immunologia, 1997, 2(2), 78-86.