Jak wiadomo noworodki tuż po urodzeniu mają słabo rozwinięty wzrok i rzekomo dużo śpią, a więc czy jest sens skupiać się na aspekcie wizualnym pokoiku maluszka? Czego potrzebuje nasze nowo narodzone dziecko? Otóż ważne jest, aby otoczenie sprzyjało zasypianiu, ale jednocześnie stymulowało rozwój poznawczy. Wydaje się to dość skomplikowane. Dlatego dzisiaj podpowiemy Wam na co zwrócić uwagę aranżując pokój noworodka.
Raz na zawsze?
Dobrze jest mieć na uwadze, że kolor ścian w pokoju dziecięcym nie powinien być wybrany "raz na zawsze". Jeżeli mamy taką możliwość to najlepiej, gdyby barwy były wybierane adekwatnie do wieku, potrzeb i temperamentu dziecka, a nie płci. Istnieje wiele badań, które potwierdzają fakt, że kolory w naszym otoczeniu wpływają na samopoczucie, mogą one pobudzać lub wyciszać. Często sami jako dorośli wchodzimy do jakiegoś pomieszczenia i czujemy się w nim dobrze i przyjemnie, a czasem mamy ochotę brać nogi za pas i uciekać. Podobnie kolory oddziałują na nasze dzieci, które szczególnie łatwo chłonną wszystkie bodźce. Poniżej przestawimy Wam kilka ogólnych rad tak, aby pomóc nowo narodzonym maleństwom wejść w nasz świat.
Kolor ścian w pokoju noworodka - Gdy mniej znaczy więcej
W kwestii kolorów ścian niestety - od nadmiaru głowa jednak boli. Dlatego też pierwsza zasada brzmi by "nie przedobrzyć". Najlepiej skupić się na maksymalnie dwóch kolorach, a dodatkowo bawić się ich różnymi ich odcieniami. Warto pamiętać, że po za kolorem ścian na dziecko wpływają wszystkie barwy z otoczenia czyli barwy mebli, zabawek, dekoracji i innych elementów z pokoju malucha. Unikajmy zestawienia typu „wszystkie kolory tęczy”, spróbujmy postawić na spójność. Zbyt duża ilość i intensywność barwnych doznań może powodować niepokój, trudności z zasypianiem i dalej płacz dziecka.
Róż dla chłopca, błękit dla dziewczynki?
Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wykazali, że dzieci do trzeciego roku życia praktycznie nie rozpoznają pastelowych odcieni. Dlatego w początkowym etapie rozwoju nie ma znaczenia czy pokój noworodka jest utrzymany w błękitach czy różach. Taki podział na dziewczęcy róż i chłopięcy błękit został wpojony głównie przez amerykańskie seriale (kiedyś to właśnie mężczyźni nosili czerwień i róż jako oznakę władzy, a kobiety błękit pokazującą ich niewinność). Obecny podział służy tylko i wyłącznie komfortowi psychicznemu rodziców.
Każdy z nas powoli rozwija swoje preferencje kolorystyczne, to jest powolny proces, na który ma wpływ wiele czynników. Dzieci zazwyczaj dopiero po drugim roku życia zaczynają wskazywać jakie kolory lubią, a ich wybory zależą głównie od ich temperamentu i charakteru, a nie płci. Dzisiaj to my rodzice wybieramy kolor ścian, jednak za kilka lat, gdy nadejdzie czas na zmianę wtedy warto poprosić o konsultację naszego malucha.
Jakie kolory wybrać?
Tak jak wspomnieliśmy, najlepiej maksymalnie dwa kolory - barwy czyste, intensywne i podstawowe. Idealnie sprawdzą się: biały, żółty, zielony i niebieski. Dobrze gdyby pokoik emanował jasnością i przytulnością, tak, aby zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Wybierając kolor pamiętajmy o tym jaki może on mieć wpływ na dziecko. Podstawowa psychologia barw wskazuje, że żółty pobudza intelekt, niebieski jest stosowany w terapii leczenia lęków, zielony uspokaja, biel koi i łagodzi, czerwień mocno pobudza.
Kontrast i spokój - jak to połączyć?
Wszystkie niemowlaki pozytywnie reagują na kontrastowe zestawienia. Wystarczy popatrzeć na kontrastowe książeczki i zabawki sensoryczne, które są obecnie bardzo modne. Najchętniej wybierane połączenie to czarny, biały i czerwony lub czarny i żółty czy też biel z błękitami. Spokój i kontrast to nie brzmi spójnie, a więc jak sobie z tym poradzić? Przykładowo po przez jasne, białe ściany, które zapewnią pozytywną dawkę emocji, zaś czarne dodatki będące bodźcem stymulującym do rozwoju wzroku. Najlepiej w kwestii kolorów ścian skupić się na tradycyjnych odcieniach bieli i szarości, a nastrój w pokoju modelować elementami zmiennymi typu zabawki, meble czy dodatki jak pościel. Zawsze można pokusić się o specjalne naklejki na ściany, które są świetnym elementem wymiennym.
Praktyczne podejście jest najlepsze!
W przypadku noworodków zazwyczaj wybór farby może ograniczyć się do koloru, jednak w kwestii pokoju starszaka warto pomyśleć o odpowiednich środkach ostrożności, a mianowicie o plamoodpornych farbach. Świetnie sprawdzają się takie, które można zmywać gąbką i nie martwić się o ponowne malowanie. Dobrym rozwiązaniem dla nieco starszych maluchów, które mają w sumie nutkę kreatywności są ściany kredowe po których dziecko może spokojnie malować i rozwijać się artystycznie. Jednak to dopiero za kilka lat.
Podsumowując. Wybierając kolor ścian w pokoju noworodka, postawmy na jasne, czyste, proste kolory. Nie przesadzajmy z ilością barw, tak, aby nie przytłoczyć dziecka. Idealnym rozwiązaniem są jasne ściany i kontrastowe dodatki jak np. specjalne naklejki na ściany w formie kropek, kropelek czy innych wzorów. Dobrze też się sprawdzą dodatki wykonane z tkanin lub ramki z dziecięcymi obrazkami. W pierwszym okresie życia dziecka kontrasty świetnie stymulują rozwój wzroku, a w latach kolejnych warto już zmienić aranżację na taka, która będzie zgodna z preferencjami naszego dziecka.
Jeżeli potrzebujesz porady związanej ze snem dziecka to zachęcamy do kontaktu z nami ;)