Jaka powinna być grubość materaca dla dziecka? Czy w ogóle wysokość materacyka ma znaczenie? Trudne pytanie bo materac materacowi nie równy! Położywszy obok siebie różne materace dla dzieci, gołym okiem można zauważyć, że niektóre niczym się nie różnią od gołej deski ;) Jedne cienkie jak podeszwy, inne grube jak babcine pierzyny. Które lepsze? Otóż, jak wiadomo prawda leży po środku. Dlatego pojawia się pytanie ile faktycznie centymetrów powinien mieć materacyk do łóżeczka?
Materac cienki jak barszcz?
Krótko i na temat, każdy materac, który ma średnią grubość podeszwy, czyli mniej niż 10 cm nie nadaje się dla dziecka. Niestety wielu producentów chcąc sprzedawać tanio, tanio, tanio… tnie koszty i to dosłownie. Tnie w ilości i jakości materiałów jakie używa do produkcji materacy do łóżeczek. Niestety w praktyce oznacza to, że producent naszym kosztem oszczędza na zdrowiu naszych dzieci.
Bo w końcu jaka jest różnica czy położysz niemowlaka spać na cienkim materacyku czy na desce z prześcieradłem? Różnica we wpływie na prawidłowy rozwój kręgosłupa jest ogromna! O czym napiszemy dalej.
A więc jaka jest odpowiednia grubość materaca dla niemowlaka?
Do meritum - odpowiednia grubość czy też wysokość materacyka dla dziecka to nie mniej niż 10 cm, a najlepiej 12-14 cm. Właśnie w takim zakresie są już bardzo dobre materace. Takie własnie są produkty marki Baby's Zone. materacyki z grupy COMFORT mają około 11 cm, a z lini PREMIUM 12-14 cm w zależności od wybranego rodzaju wkładu oraz pokrowca.
Czy wysokość materacyka ma znaczenie?
Noworodek spędza na śnie nawet 20 godzin na dobę, a więc musi wygodnie leżeć i mieć solidne podparcie dla kręgosłupa. Dobry materac to taki, który będzie wstanie skutecznie odbierać obciążenie i równomiernie je rozkładać. Dlatego warto pomyśleć o materacu, który jest podzielony na strefy twardości. Producenci oferują od 3 do 7 stref, a im więcej stref tym materac lepiej dopasowuje się do anatomicznego kształtu ciała dziecka. Patrząc na materac w łóżeczku może tego nie widać na pierwszy rzut oka, ale strefy pod naporem ciężaru ciała dziecka zaczynają delikatnie pracować i dopasowywać się do ciała maluszka, tak aby stanowić stabilne i wygodne wsparcie. Materac jak para butów – musi być odpowiednio dobrany.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze materaca do łóżeczka?
Warto również zwrócić uwagę na gęstość pianki – im wyższa, tym lepiej. Świetnie sprawdzają się materace wykonane z pianek wysokoelastycznych np. typu R lub HR. To typ pianki, który jest idealnym wsparciem dla kręgosłupa. Pianki wysokoelastyczne R to nowa generacja pianek poliuretanowych. Jak jest różnica? Otóż są one bardziej wytrzymałe i odporne na deformację. Co w praktyce oznacza, że będą służyły długi czas. Ponadto, świetnie cyrkulują powietrze i sprawiają, że dziecko może spać spokojnie.
Pamiętaj dobra jakość to bezpieczeństwo!
Materace niskiej jakości, cienkie, zbyt miękkie lub materace, które były używane przez inne dzieci mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Jak to jakie zagrożenia?
Po pierwsze materac zbyt cienki lub o niskiej gęstości może zbyt słabo wspierać kręgosłup w efekcie dziecku będzie nie wygodnie i nie będzie chciało spać w swoim łóżeczku. Po drugie źle dobrany materac może być przyczyna złego napięcia mięśniowego. Co może nawet być przyczyna rozwoju wad postawy u dziecka.
Materace, które są zbyt miękkie lub stare są bezpośrednim zagrożeniem dla niemowląt, zwłaszcza dla tych maluszków, które jeszcze nie potrafią samodzielnie się obracać. Buzia dziecka wpadnie w materac przez co może utrudnić dopływ tlenu do mózgu. Jest to niezwykle niebezpieczne dlatego należy pamiętać, aby materac dla noworodka był o odpowiedniej sztywności/twardości, aby tworzywa z których jest wykonany były odpowiedniej gęstości. Oraz należy pamiętać o tym, aby materiały były przyjazne dla skóry dziecka i certyfikowane np. przez Oeko-Tex Standar 100. Więcej na ten temat w kolejnym artykule.
Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące materaca dla dziecka zajrzyj na BLOG po więcej lub skontaktuj się z nami KONTAKT.
Dobrego snu <3