Leżaczek bujaczek często pojawia się na liście wyprawkowej. Dla jednych rodziców jest on niezbędnym narzędziem bez którego nie przetrwali by dnia, a dla innych mało istotnym gadżetem. Dlaczego i komu może się on przydać? Koniecznie przeczytajcie:
Zalety leżaczka:
- Leżaczek bujaczek bywa wybawieniem, gdy rodzic potrzebuje uwolnić ręce i pogodzić obowiązki domowe z zajmowaniem się maleństwem. Taki leżaczek stawiamy np. w kuchni i wtedy spokojnie mając dziecko na oku możemy przygotować obiad.
- Niemowlak będąc w leżaczku widzi co robią rodzice, nie pozostaje sam gdzieś daleko. Obserwuje on co się dzieje, jakie jest otoczenie, dzięki temu może czuć się bezpieczniej.
- Dodatkowe funkcje, takie jak melodyjki, pozytywki czy zabawki zawieszone na pałąku, mogą zachęcać maluszka do wyciągania rączek i zająć go na jakiś czas.
- Dla niektórych bardzo nerwowych maluszków odpowiednio dobrany leżaczek może pomóc w usypianiu. Drgania i bujanie wyciszy dziecko i sprawi, że rozluźni się i zaśnie.
- Wybierając leżaczek bujaczek warto pomyśleć o trybie życia jaki prowadzimy, jeśli jest on dość aktywny to warto zwrócić uwagę na lekki i łatwy w montażu model, który będziemy mogli wszędzie ze sobą zabrać. Dzięki temu gdziekolwiek jesteśmy mamy gdzie położyć czy posadzić dziecko.
- Wiele modeli ma zmianę kąta nachylenia, dlatego mogą być później wykorzystywane jako pierwsze krzesełko do karmienia.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem leżaczka?
Po pierwsze jakość wykonania i posiadane atesty, w końcu leżaczek musi być przede wszystkim bezpieczny dla niemowlaka. Należy zwrócić uwagę, aby był on stabilny z dość szeroką podstawą. Leżaczek powinien mieć opcję blokady tak, aby można była dziecko spokojnie wkładać i wyciągać bez obawy, że nagle się bujnie. Nie może sam się gibać na boki, musi stać równo. Absolutnie nie może mieć żadnych ostrych krawędzi. Kolejna bardzo ważna rzecz to pasy bezpieczeństwa. Najlepiej, aby pasy były trzypunktowe tak, aby maluszek nie wypadł.
Ważna jest funkcjonalność leżaczka
Dobrej jakości bujaczek powinien mieć możliwość łatwego zdjęcia pokrowca, który można uprać. Warto zastanowić się nad trybem życia własnej rodziny, czyli czy leżaczek będzie tylko w domu czy będziecie często podróżować i zabierać go w trasy. Wtedy warto wybrać taki, który bez problemu złożycie i rozłożycie oraz nie zajmie zbyt wiele miejsca. Niektóre leżaczki posiadają specjalne daszki chroniące przed słońcem oraz specjalne pokrowce ochronne do transportu.
Maksymalna dopuszczalna waga
Bez względnie trzeba zwrócić uwagę na maksymalną wagę jaką dziecko może osiągnąć. Standardowe bujaczki są do wagi 9 kg, czyli wystarczą na kilka miesięcy do około pierwszego roku życia dziecka. Na rynku znajdziemy również bujaczki o dopuszczalnej wadze nawet do 18 kilogramów. Dzięki temu taki leżaczek posłuży nam przez nawet kilka lat jako wygodne siedzisko dla mniej więcej trzyletniego szkraba. Zazwyczaj leżaczki o tak dużej wadze maksymalnej są wykorzystywane później jako krzesełka do karmienia lub nawet krzesełka do stołu dla rodziców. Takie bujaczki to już inwestycja na lata.
Dodatkowe wyposażenie
Na rynku można spotkać mnogość różnych typów leżaczków od bardzo prostych, gdzie dziecko musi użyć własnych sił, aby prowadzić bujaczek w ruch po bardzo wymyślne i wielofunkcyjne (elektryczny leżaczek). Jeżeli już decydujemy się na bardziej rozbudowane wersje to warto kupić taki w którym kolorowe zawieszki można bez problemu ściągnąć umyć czy wymienić na inne. Niektóre modele posiadają dodatkowy tryb wibracji, który ma zadanie wyciszyć i uspokoić niemowlaka. Oferta leżaczków-bujaczków jest naprawdę ogromna. Warto na spokojnie zastanowić się na czym nam zależy tak, aby to była dobra inwestycja na długi czas.
Definitywnie leżaczki, które są stosowane rozsądnie przez rodziców mają naprawdę sporo zalet. Jednak jak ze wszystkim należy tutaj zachować zdrowy rozsądek i rozwagę bo jak wiadomo wszystko w nadmiarze może szkodzić. A jakie są wasze opinie na temat leżaczków?
Jeżeli potrzebujesz porady związanej ze snem dziecka to zachęcamy do kontaktu z nami ;)