Jakie certyfikaty powinna posiadać pościel dla dziecka? Czy otulacz lub śpiworek do spania dla niemowlaka może być toksyczny? Na co zwrócić uwagę wybierając ubranka oraz pościel dziecięcą?
Obecnie w interwencie można niemalże znaleźć już wszystko czego dusza zapragnie. Sprzedawcy konkurują asortymentem oraz, a może i przede wszystkim ceną. Często rodzime polskie produkty nie są najtańsze, za to te importowane z chin, Tajlandii czy Indonezji już tak. Jednak czy one są bezpieczne dla dzieci?
Czym jest Certyfikat OEKO-TEX standard 100?
Certyfikat OEKO-TEX (lub też ÖKO-TEX STANDARD 100) jest międzynarodowym certyfikatem nadawanym przez Stowarzyszenie o tej samej nazwie OEKO-TEX. Skupia ono 18 instytucji z Europy i Japonii i ma swoje przedstawicielstwa w ponad 60 krajach. W Polsce jedynym prawnym przedstawicielem Stowarzyszenia OEKO-TEX jest Instytut Inżynierii Materiałów Włókienniczych w Łodzi.
Certyfikat ten potwierdza, że tkaniny użyte do produkcji nie zawierają szkodliwych substancji takich jak pestycydy, chloro-fenole, formaldehydy, barwniki alergizujące, zabronione barwniki azowe czy metale ciężkie. Innymi słowy, potwierdza on brak toksycznych związków, czyli bezpieczeństwo użytkowania. Znak otrzymują wyłącznie tekstylia, których wszystkie komponenty na każdym etapie produkcji zostały przebadane i uzyskały pozytywne wyniki. Oznacza to, że np. pościel do łóżeczka oznaczona certyfikatem OEKO-TEX została wyprodukowana z certyfikowanej tkaniny, nici i guzików, czyli każdy element składowy jest pozbawiony toksycznych substancji.
1992 roku międzynarodowa komisja opracowała bardzo dokładne wytyczne dotyczące produkcji tkanin, opierając się na badaniach i doświadczeniach z zakresu chemii i medycyny. Oznacza to, że badany jest wpływ różnego rodzaju stosowanych substancji i technologii na zdrowie człowieka i środowisko. Jest to naprawdę ważny certyfikat.
Dlaczego jakość tkanin jest tak ważna?
W życiu codziennym możemy znaleźć mnóstwo substancji, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nikt z nas świadomie nie spożyje np. oleju śliniakowego, natomiast nosząc ubrania nie mamy pewności z czego one powstały oraz czym zostały nasączone? Ropa, barwniki, formaldehyd, pestycydy – to tylko niektóre z nazw, które mogą znaleźć się z tkaninach „złego” pochodzenia.
Materiały w czasie produkcji są poddawane różnego rodzaju obróbkom i niestety czasem z użyciem szkodliwych substancji, których nie da się pozbyć w czasie prania. Taka tkanina będzie nas truła nie tylko przez dotyk, a także przez oddychanie. Bowiem wiele substancji wydziela lotne gazy, które są niestety wdychane wraz z powietrzem. Każdy z nas chyba czuł zapach "chińskiego sklepu", który powodował lekkie mdłości. I nie trzeba być lekarzem, aby stwierdzić tutaj szkodliwość dla naszego cennego zdrowia.
Dlatego właśnie wraz z końcem XX wieku (gdzie pojawiła się masową industrializacja) zauważono potrzebę wprowadzenia odpowiednich regulacji dla producentów tkanin. Zostały stworzone konkretne wytyczne dzięki którym można produkować bezpieczne materiały. Dzięki temu konsument widząc znak jakości OEKO-TEX może być pewien, że nie zakłada na siebie całej tablicy Mendelejewa.
Jakie są rodzaje certyfikatu?
Według Normy OEKO-TEX STANDARD 100 dzieli produkty na 4 klasy. Najbardziej restrykcyjne kryteria kontroli stosowane są oczywiście w przypadku produktów dla dzieci:
- I klasa to produkty przeznaczone dla niemowląt i dzieci do lat 3 (ubrania, pościel, zabawki pluszowe, pokrowce, tekstylia dla dzieci),
- II klasa to wyroby tekstylne , których duża część znajduje się bezpośrednio w kontakcie ze skórą (bielizna, koszule, skarpetki, pościel),
- III klasa to produkty, które nie mają bezpośredniego kontaktu ze skórą (kurtki, płaszcze),
- IV klasa to materiały do wyposażenia wnętrz, używane do celów dekoracyjnych.
Obecnie istnieje ponad 100 kryteriów badawczych, które muszą być spełnione, aby wyrób został uznany za bezpieczny i zgodnie ze standardem OEKO-TEX STANDARD 100.
Co więcej, znakiem OEKO-TEX oznaczane są również nie tylko tkaniny, a także pianki materacowe, choć jest to jeszcze dość rzadkie.
Jak czyste są tkaniny?
W ramach ubiegania się o certyfikat sprawdza się jakość nici, przędzy, barwników, wybielaczy, guzików oraz gotowych produktów, np. pościel czy ubranka. Analiza jest więc naprawdę szeroka, bo dotyczy wszystkich elementów składowych. Materiały bada się zarówno pod kątem braku toksycznych związków jak i limitów na obecność substancji dozwolonych.
Co ciekawe do badań wykorzystuje się np. sztuczny pot, który sprawdza czy i na ile dana substancja wnika do organizmu w momencie kontaktu z ciałem. Jeżeli chodzi o dzieci bardzo ważny jest Test „ślinowy”. Za jego pomocą sprawdza się czy np. dany barwnik będzie farbować (czyli przenosić się wraz ze ślina do organizmu dziecka) oraz czy produkt nie straci koloru podczas kontaktu z maluszkiem. Co więcej bada się też zapach tkaniny i określa prawdopodobieństwo przedostania się szkodliwych substancji do dróg oddechowych. Na końcu sprawdza się również ogólny wpływ materiału na ciało człowieka, mierząc na przykład jego odczyn pH. To tylko niektóre z badań jakie są wykonywane przed przyznaniem tego certyfikatu, a jest ich naprawdę dużo.
Certyfikat na pokrowiec na materac?
Ochraniacz na materac spełnia kilka ważnych zadań. Przede wszystkim chroni sam materacyk, a dodatkowo materiał z jakiego jest wykonany musi być bezpieczny dla dziecka. Zwłaszcza, że noworodek śpi (leży w łóżeczku) nawet do 20 godzin na dobę. Dlatego obecnie już większość producentów rzeczy dla dzieci wykorzystuje jedynie certyfikowane materiały. Zwłaszcza Polscy producenci szyją pościel dziecięcą czy też pokrowce na materace z materiałów przebadanych i zupełnie bezpiecznych.
Patrząc na rosnącą liczbę osób o bardzo wrażliwej skórze, układzie oddechowym i z alergiami należy dołożyć wszelkich starań, aby tworzyć produkty, które będą gwarancją naszego bezpieczeństwa. Takie właśnie są wyroby marki Baby’s Zone, które posiadają certyfikat OEKO-TEX standard 100.
Jeżeli potrzebujesz porady jak wybrać materac, kołderkę czy pościel dla dziecka – skontaktuj się z nami. Nasi eksperci zawsze służą pomocą.
Źródła:
https://www.oeko-tex.com
https://en.wikipedia.org/wiki/Oeko-Tex
http://iw.lodz.pl/standard-100-by-oeko-tex/